یک رزومه خوب

۶ قانون که شما را قادر به ارائه استعدادها و دستاوردهای خود از طریق رزومه تان می کند:

 

- شروعی مناسب

در قسمت بالای صفحه نخست، رزومه خود را با نوشتن نام و اطلاعات تماس خود آغاز نمایید. اطلاعات تماس شما می­ تواند شامل موارد ذیل باشد:

 • آدرس منزل (در حد محدوده سکونت - نیازی به آدرس کامل نیست - برای مثال: تهران، مرزداران)
 • شماره تلفن ثابت
 • شماره تلفن همراه
 • آدرس ایمیل
 • آدرس پروفایل LinkedIn

بلافاصله پس از اطلاعات تماس، عبارتی استفاده کنید که به سرعت به خواننده بفهماند که شما با توجه به اهداف شغلی خود چه جایگاه حرفه­ ای دارید. به عنوان مثال: کارشناس منابع انسانی. این عبارت می ­تواند به صورت Bold و با سایز فونت بزرگتر از سایر بخش­ های رزومه و یا حتی با رنگ متفاوت نوشته شود.

در واقع نوشتن این عبارت جایگزین بخش­ "خلاصه شغلی" است که در گذشته مورد استفاده قرار می­ گرفت و علاوه بر این که اطلاعات خاصی را منتقل نمی­ کرد، موجب کند شدن روند مطالعه رزومه برای خواننده می­ شد.

پس از نوشتن این عبارت، به یک یا دو کلمه کلیدی که بتواند به خوبی و به سرعت تخصص شما را نشان دهد، احتیاج خواهید داشت. این کلمه می­تواند مربوط به تخصص شما در یک صنعت خاص و در یک حوزه خاص حوزه شغلی شما باشد. به عنوان مثال: جذب استعدادها، آموزش و توسعه و...

نکته ۱: در مورد هر کلمه­ ای که در رزومه خود به کار می­­برید فکر کنید و مطمئن شوید که این کلمات با تجربیات شما و یا با آنچه تمایل دارید در آینده انجام دهید، تطابق داشته باشد. چرا که قطعاً هدف شما حرفه ­ای به نظر رسیدن برای موقعیت شغلی مورد هدفتان می ­باشد.

نکته ۲: اگر پیش از این در حوزه خاصی فعالیت کرده­ اید اما تمایل ندارید مجدداً در این حوزه فعالیت کنید، اطلاعات مربوط به این بخش از تجربیات خود را کمرنگ جلوه داده و بخش کوچکی را به آن اختصاص دهید. به عبارت دیگر، رزومه خود را انتخابی و استراتژیک بنویسید.

 

- ارائه اطلاعات جزیی در خصوص محل کار قبلی

با ارائه اطلاعات جزیی در خصوص محل ­های کاری قبلی خود، به خواننده اجازه دهید تا به عمق تجربیات شما پی ببرد. بنابراین بخشی با عنوان "تجربیات حرفه­ای" ایجاد نمایید و در آن موارد زیر را به تعداد شرکت­ هایی که در آن­ها فعالیت داشته ­اید قید نمایید:

 • عنوان شرکت محل فعالیت خود، شهر محل فعالیت، تاریخ شروع و پایان فعالیت (به صورت ماه و سال. برای مثال: مهر ۱۳۹۰ – آبان ۱۳۹۶)
 • عنوان شغلی و توضیح کلی در خصوص شغل خود و شرکت محل فعالیت (نهایتا در ۲ خط). نوشتن توضیحاتی در مورد محل کار سابق، به خواننده کمک می­کند تا تجربیات و دستاوردهای شما را در بستر خاص شما تصور نموده و در نظر بگیرد.

نکته: توجه داشته باشید که اگر پیش از این در شرکت بسیار بزرگی فعالیت می­ کردید و موقعیت شغلی مورد نظرتان در شرکت کوچکی قرار دارد، توضیحات خود در مورد موقعیت شغلی و شرکت سابق به گونه­ ای بنویسید که این جابجایی را توجیه نماید، در غیراینصورت ممکن است خواننده رزومه را دچار هراس در خصوص توقعات احتمالی شما نماید.

 • حوزه­ های فعالیت به صورت Bold. برای مثال:
  • استراتژی منابع انسانی: ......
  • جذب و استخدام: ......
  • آموزش و توسعه: ......

 

- تاکید بر دستاوردها

این بخش مهمترین و استراتژیک ­ترین بخش رزومه شما خواهد بود که سبب قدرتمندتر شدن و به یادماندنی تر شدن رزومه شما می­ شود. بدون نگارش دستاوردهایتان، رزومه شما هیچ فرقی با رزومه سایر متقاضیان نخواهد داشت و صرفاً شامل وظایف مشابهی خواهد بود که شاید هر فردی در آن موقعیت­ های شغلی بر عهده داشته است. اما آنچه مهم است عملکرد واقعی شما در قبال آن وظایف است. خواننده می­ خواهد نقش شما را در تحقق اهداف واحد و سازمانتان بداند و  شما را بر اساس نتایج قابل اندازه­ گیری به دست آمده در سوابقتان با سایر متقاضیان مقایسه نماید.

بدین منظور، در مقابل هر حوزه فعالیت که در بخش قبل توضیح داده شد، شروع به نوشتن دستاوردهایتان نمایید. شما برای این کار می­ بایست از یک ساختار منطقی پیروی نمایید. این ساختار منطقی به متد PAR مشهور است:

مساله (Problem) + اقدام (Action) + نتایج (Results)

شما می ­بایست اشاره کنید که برای حل یک مساله خاص، دقیقا چه اقدامی انجام داده­ اید و به چه نتایج ملموسی دست یافته ­اید. گاهی کمی و قابل ­اندازه­ گیری کردن نتایج امری بسیار دشوار خواهد بود. اما تا جایی که می ­توانید بکوشید تا این کار را انجام دهید و برای این کار به پیامدهای مثبت و قابل ­اندازه­ گیری اقدام خود برای سازمان فکر کنید.

نکته: تا جای ممکن برای نوشتن این بخش وقت بگذارید، چرا که این بخش مهمترین جایی خواهد بود که نقاط قوت شما را برای خواننده بازگو خواهد کرد.

 

- برجسته کردن کلیدواژه های تخصصی

در هنگام نوشتن دستاورهای خود، واژگان کلیدی حوزه تخصصی خود را به صورت Bold بنویسید. عدم مشاهده واژگان کلیدی و تخصصی حوزه فعالیت شما در رزومه تان ممکن است موجب رد شدن آن رزومه از سوی خواننده شود. برجسته نمودن کلمات کلیدی در حین نگارش دستاوردها در واقع جایگزینی برای بخش "شایستگی­ های کلیدی" است که پیش تر در رزومه­ های نوشته می­شد اما چون شایستگی­ های شما در قالب دستاوردهایتان بیان نمی­ کرد، ارزش چندانی برای خواننده نداشت. همچنین Bold کردن این کلیدواژه ها سبب می­ شود خواننده به سرعت با دیدن تعداد کلمه (به جای خواندن کل متن نگارش شده) به سرعت به شایستگی­ های احتمالی شما پی ببرد.

ارائه آنچه شما را خاص جلوه می­ دهد

پس از ارائه تجربیات حرف ه­ای خود، نوبت به بخش تحصیلات، گواهینامه­ های تخصصی و سطح زبان­ های خارجی می­رسد تا شما را خاص تر جلوه دهد. پس در این قسمت شما سه بخش خواهید داشت:

 • تحصیلات: در این قسمت به ازای هر مقطع تحصیلی از دیپلم تا دکتری، نام دانشگاه، شهر و کشور محل تحصیل و همچنین عنوان رشته تحصیلی و معدل فارغ التحصیلی خود را قید نمایید.
 • گواهینامه­ های حرفه ­ای: در این بخش نیز با قید دوره ­های آموزشی و گواهینامه ­های حرفه­ای که اخذ نموده ­اید بکوشید خود را متفاوت و حرف ه­ای تر نشان دهید. برای نگارش این بخش، کافیست عنوان دوره/ گواهینامه، عنوان موسسه آموزشی و تاریخ اتمام دوره/ اخذ گواهینامه (به صورت ماه و سال) را قید نمایید.

نکته: حتما دوره ­ها و گواهینامه ­های تخصصی را قید نمایید که به شغل مورد هدف شما مرتبط باشند. قید موارد غیرمرتبط ارزشی به رزومه شما اصافه نکرده و صرفاً آن را طولانی ­تر و خسته­ کننده تر خواهد نمود.

 • مهارت زبان­ های خارجی: در این قسمت کافیست به ازای هر زبان خارجی که با آن آشنایی دارید، نام زبان، سطح مهارت خود (زبان مادری، حرفه­ای، مسلط و...) را نگارش نمایید.

 

- نگارش تمیز و مرتب

نگارش تمیز و مرتب نشانه ­ی یک رزومه مدرن و قدرتمند است. خواننده قطعاً فرصت کافی برای جستجو در رزومه و کنار گذاشتن موارد کم اهمیت و یافتن موارد مهم را نخواهند داشت. پس تنها مهم ترین موارد را در رزومه خود را بیاورید. رزومه حرف ه­ای شما نباید بیش از ۲-۳ صفحه باشد چرا که که مطالعه آن از حوصله خواننده خارج خواهد بود.

قطعاً هیچ کس در اولین دفعه نگارش رزومه خود، آن را به بهترین شکل ممکن نخواهد نوشت، بنابراین بکوشید با تمرکز بسیار و مطالعه و اصلاح چند باره رزومه خود، موارد زاید را حذف نموده و صرفاً به موارد با اهمیت بپردازید تا آن را به بهترین شکل ممکن نگارش کرده باشید.

از نگارش پاراگراف­ های طولانی خودداری نموده و بکوشید هر پاراگراف شما نهایتاً ۳-۴ خط باشد. همچنین سعی کنید به اندازه کافی حاشیه در رزومه خود در نظر بگیرید تا خواننده فضای کافی برای یادداشت نمودن نکات خود داشته باشد.

و مهمترین نکته این که، به ویژه در سطوح کارشناس به بالا، بکوشید رزومه خود را به زبان انگلیسی بنویسید (البته اگر سطح نگارش زبان انگلیسی شما بالا نیست، بهتر است رزومه تان را به فارسی نگارش کنید. حتی اگر نگارش انگلیسی رزومه خود را به فردی مسلط به زبان انگلیسی بسپرید اما سطح زبان شما با آن هم­خوانی نداشته باشد، قطعا برای خواننده توقع ایجاد نموده و ممکن است به ضرر شما تمام شود)

 

در ادامه نمونه ­هایی از رزومه­ های نگارش شده با ویژگی­ های بالا ارائه می­ شود:

نمونه رزومه 1

نمونه رزومه 2